Tirsdag i Randers Festuge går det løs når det dansk/cubansk/chilenske orkester Suwalski Y Buena Gente fyrer den af med cubansk rytmer i Turbinen.
Forvent en festlig musikalsk oplevelse, når Suwalski Y Buena Gente giver den gas med deres sanselige blanding af Havanas svedige rytmer og New Yorks jazzede harmonier.
Det 8 m/k store orkesters repertoire spænder vidt og går fra traditionel cubansk son med kor over jazz-inspireret newyorker-salsa til funky cubansk timba. Aftenen forvandles til en cubansk fiesta med varme rytmer, og du kan forvente en storslået musikalsk oplevelse, når Suwalski Y Buena Gente gæster Turbinen i Randers Festuge.
Koncerten i festugen er den første af efterårets 6 koncerter arrangeret af Folkemusik i Randers. Næste koncert er med irske Bernadette Morris Trio i Operaen søndag den 21. september.
Du kan se mere om arrangementer med folkemusik her:
folkemusikiranders.dk/arrangementer/