Årets vinterkabaret af Randers Teater sluttede med et brag i Hald forsamlingshus i forestillingen ”Da rocken kom til Randers”
De to kendte skuespillere Tine Gotthelf og Troels Malling gav en forrygende forestilling, og de blev akkompagneret af den lokale musiker Jacob Veendt. De fik nærmest taget til at lette, da de gav mange af de kendte numre fra 1950 til 1960.
Folk sang med på numre fra The Beatles, The Beach Boys o.a., men også danske kunstnere som Otto Brandenburg.
Den nye musik faldt ikke lidt godt i alles smag, men dens indtog var svært at stoppe. Makkerparret Jan Svarrer og Jannik Fuglsang har med ”Da rocken kom til Randers” skrevet en lokalhistorisk fortælling om rockens indtog i Danmark, herunder ikke mindst den betydning, som den fik for det unge par Lisbeth og Jørgen, der elskede musik – også denne nye rock.
Forestillingen viste, hvordan rocken forandrede ikke bare det unge par, men hele den kronjyske provinsby.
Tre gamle flyttekasser havde på mystisk vis fundet vej hele vejen fra USA og til Randers Lokalhistoriske Arkiv. Kasserne indeholdt plader, dagbøger og en masser andre effekter fra 1950’erne og 1960’ernes Randers, hvor rock’n’roll-kulturen blomstrede.
”Da rock’en kom til Randers” var en morsom, musikalsk men også øjenåbnende kabaret om den tidlige rock’n’roll. Om at skaffe sig de nyeste lakplader fra Musik-Importen i Vestergade og sidde på første række når Kino-palæet viste ‘Rock around the clock’.
Om dengang den allerførste teenage-generation blev født til lyden af Elvis Presley, Little Richard, The Beatles og alle de andre.
»Det er noget helt andet at spille i de små forsamlingshuse, og en helt anden måde at komme tæt på publikum. Vi kan godt få en fornemmelse af, at vi bliver en del af lokalsamfundet, når vi optræder i forsamlingshusene,« sagde Troels Malling til News Netavis.
Tine Gotthelf var godt tilfreds med at være tæt på publikum og hun har fået en masse positive oplevelser, fra et publikum, som alle har været søde og taknemmelige.
Kabareten har spillet i 16 forskellige forsamlingshuse, og der har været udsolgt alle steder.
I Hald havde bestyrelsen for forsamlingshuset gjort en stor indsats for at give publikum en god oplevelse. Og det lykkedes til fulde.
Det var Randers Teater og Elrofonden som havde gjort turneen mulig.


