Lillebjørn – en mere end 90 årig dame – blev søsat den 27. april efter den fantastiske Bjørnebande havde haft godt fat i “hende” i løbet af mange frivillige arbejdstimer i april måned og gjort skibet klar til en ny spændende sæson med sejladser ud af Randers Fjord.
Bjørnebanden tæller 20 frivillige med flittige arbejdsomme hænder og nu står 12 skipper og 15 matroser klar til at betjene kommende gæster ombord på Lillebjørn.
I forbindelse med Fjordens Dag, søndag den 31.maj sejler Lillebjørn fra Mellerup Bådelaug til Kanaløen.
På Kanaløen kan hele familien opleve naturen på den smalle ø og dens skønne placering i Randers Fjord. Afgang hver halve time fra kl. 09.00 til kl.15.00
Pris: Voksne kr. 75 / Børn kr. 50 inkl. sejltur + grillpølse og drikkevarer.
Lillebjørns skibskok serverer grillpølser og drikkevarer ved ankomst til Kanaløen. Billetter sælges efter først til mølle-princippet ved Lillebjørn. Der er toilet på øen.
Havnerundfarter kan bookes igennem www.goranders.dk – andre sejladser direkte hos www.lillebjorn.dk


