Erkendte ulovligt arbejde – nu er to mænd varetægtsfængslet
To syrere er blevet varetægtsfængslet efter et grundlovsforhør ved retten i Randers onsdag.
De er sigtet for at have udført ulovligt arbejde i landet.
Mændene blev varetægtsfængslet i foreløbigt fire uger, eller indtil endelig udvisning kan effektueres.
De kærede begge både kendelsen om varetægtsfængsling og anholdelse til landsretten, men har forud for grundlovsforhøret erkendt sig skyldige og vedtaget et bødeforlæg.
Narkohandler får syv års fængsel og udvisning
Vestre Landsret har idømt 36-årige Ali Molamohsini syv års fængsel og udvisning af Danmark for bestandigt for besiddelse og salg af omkring 3,5 kilo kokain.
Det oplyser landsretten i en pressemeddelelse.
Handlerne er sket i Randers og Viborg, hvor retten mener, at Ali Molamohsini har haft en ledende rolle i et narkohandler-netværk.
Da sagen blev behandlet i byretten i Viborg, endte det med en dom på seks år og seks måneders fængsel samt udvisning med et indrejseforbud i 12 år.


