Onsdag fik den tidligere direktør for den konkursramte autohjælpsvirksomhed Redningsgruppenm Henrik Kalmer Svensk Meyer en ny, årelang fængselsstraf føjet til sin straffeattest.
Byretten i Aarhus idømt ham fængsel i tre år og tre måneder for at have samlet et kæmpe lager af ulovlige skydevåben på sin ejendom i Gjerlev nord for Randers.
Da politiet i april sidste år slog til mod ejendommen efter et tip, fandt betjentene blandt andet fem pistoler, tre revolvere, et automatvåben, et haglgevær, otte magasiner og fire patronæsker.
I retten erkendte den 52-årige at have været i besiddelse af de mange våben, men forklarede, at de var blevet lagt på ejendommen af nogle polakker, uden at han vidste det.
Angiveligt havde han kun haft kontakt med polakkerne, fordi han kendte dem fra tidligere og skulle hjælpe dem med at sælge nogle våben.
Ikke desto mindre besluttede domsmandsretten at idømme ham fængsel i tre år og tre måneder.
Samtidig besluttede retten også at imødekomme anklagerens påstand om, at Henrik Kalmer Svensk Meyer skulle varetægtsfængsles frem til afsoningen kan gå i gang. Den kendelse kærede den dømte straks til landsretten.
Han er tidligere ejer af autohjælpsfirmaet Redningsgruppen, der ved sin lancering blev præsenteret som en konkurrent til Falck, men endte med at gå konkurs. Han er tidligere idømt fire års fængsel for millionsvindel.