Torsdag d. 11. september kl. 19 er der sogneaften med foredrag v. journalist, forfatter og debattør Paula Larrain i Dronningborg-Gimming Sognegård.
Livet er fuld af benspænd, og nogle gange føles det som om, vi mennesker er født til at gennemføre et eksistentielt forhindringsløb. Med tiden kan man dog lære at værdsætte sine kriser og de negative erfaringer, de fører med sig. Ikke ved at fortrænge dem og glemme dem, men ved at bruge dem som sine styrker.
Paula Larrain har måske oplevet flere benspænd end de fleste. Hun kom til Danmark som flygtning fra Chile og voksede op med forældre i stor sorg over at have mistet alt.
Familien blev senere spredt for alle vinde, og hun måtte lære at stå på egne ben, mutters alene i et nyt land og i dyb rodløshed.
Folkekirken og især Grundtvig blev hendes indgang til den danske tro og kultur, som hun i dag føler sig helt hjemme i. Men det kom ikke af sig selv.
Paula Larrain fortæller om sin personlige indre rejse gennem en svær integration og om følelsen af at være fremmed i alle rum. Om at miste og genfinde et hjem og om et mirakel, der vendte op og ned på hendes måde at se verden på. Hun fortæller om, hvordan hun til sidst gennem troen fandt ind i sit hjerterum, hvorfra hun insisterer på at se det bedste i mennesket trods verdens gru og mørke.
I foredraget fortæller hun sin egen historie og lægger op til en diskussion af, hvordan man kan lære at bevare hjertet åbent og modtage lys og kærlighed trods den smerte, livet bærer med sig.
Der er fri entré