16.3 C
Randers
mandag, september 28, 2026

Thomas Helmig åbner Randers Festuge 2027 med stor udendørskoncert

Værket Outdoor er tilbage og åbnes af Thomas Helmig og Special guest

Når Randers Festuge tager hul på sit 50-års jubilæum til næste år, bliver det med et af dansk pops helt store navne som musikalsk startskud. Fredag den 13. august er det selveste Thomas Helmig, der giver en kæmpe koncert på området ved Værket, der i dagens anledning bliver omdannet til én stor udendørs koncertplads med plads til 6.000 mennesker.

Det skriver Musik- og teaterhuset Værket i en pressemeddelelse.

»50-års jubilæet for Randers Festuge er en stor fejring af, at vi har så mange, fine fællesskaber der skaber fantastiske oplevelser for os alle – og det skal fejres med manér. Det sørger Værket for ved at tage dette store initiativ og byde på en oplevelse, som samler mange på tværs af generationer – og ikke mindst noget, vi alle kan synge med på,« siger Rosa Lykke Yde, borgmester (SF) i Randers Kommune.

Thomas Helmig har siden midten af 1980’erne været en markant skikkelse i dansk popmusik. Fra soul og funk til R&B og rendyrket pop har han gennem årene leveret en lang række sange, der har fundet vej fra radioerne og stuerne til landets koncertscener – og ind i flere generationers fælles musikalske hukommelse. Numre som ’Stupid Man’, ’Malaga’, ’Det er mig der står herude og banker på’, ’Nu hvor du har brændt mig af’ og ’Jeg tager imod’ er blandt sangene fra en hitfyldt karriere.

Fredag den 13. august giver Thomas Helmig koncert på Værket Outdoor, hvor området foran Værket bliver omdannet til en udendørs koncertplads med plads til 6.000 mennesker. Et special guest åbner aftenen, men navnet oplyses først senere.

Billetsalget åbner torsdag 1. oktober klokken 10.00, og billetter kan bestilles her

Billetter til koncert med Thomas Helmig

Relaterede artikler

Nyeste artikler