Østjyllands Politi har torsdag eftermiddag anholdt en 39-årig mand, som er mistænkt for at have været medvirkende til skyderiet mod Hells Angels’ klubhus i Randers torsdag den 23. januar.
Den 39-årige blev anholdt torsdag eftermiddag syd for Østjyllands politikreds, og Anklagemyndigheden fremstiller ham fredag kl. 13.30 i grundlovsforhør ved Retten i Randers med henblik på varetægtsfængsling.
Østjyllands Politi mistænker den 39-årige for at have været med til at planlægge skyderiet og instruere andre gerningsmænd i at betjene skydevåbnet, og han er sigtet for medvirken til besiddelse af skydevåben i det offentlige rum og for medvirken til at forvolde fare for andres liv og førlighed.
Tre andre mænd er sigtet i samme sag, hvoraf to af dem sidder varetægtsfængslet i sagen.
Østjyllands Politi efterforsker sagen videre og kan ikke udelukke, at der kommer yderligere i anholdelser eller sigtelser.
Anklagemyndigheden anmoder om lukkede døre til dagens grundlovsforhør ved Retten i Randers, og Østjyllands Politi ønsker på nuværende tidspunkt ikke at oplyse yderligere om sagen.
Torsdag var der en større søgning efter gerningsvåbnet i sagen. Det kan du læse mere om i tidligere udsendte nyhed på linket her: https://politi.dk/oestjyllands-politi/nyhedsliste/soeger-efter-gerningsvaaben-i-skudsag/2025/03/06
Østjyllands Politi ønsker af hensyn til efterforskningen på nu6 værende tidspunkt ikke at oplyse, hvor vidt der blev fundet noget eller ej under søgningen.